Osoby chore na cukrzycę
Zespół stopy cukrzycowej

Delegliwości i profilaktyka

 

Osoby chore na cukrzycę muszą zwracać szczególną uwagę na stan zdrowotny swoich stóp i odpowiednio je pielęgnować. Jest to związane z jednym z częstych powikłań cukrzycy jakim jest zespół stopy cukrzycowej. U osób chorych na cukrzycę bowiem może pojawić się niedokrwienia kończyn dolnych oraz zaburzenia czucia w obrębie stóp. Brak czucia prowadzi do zbyt później reakcji na powstanie pęcherza czy zranienia stóp wskutek np. chodzenia w niewygodnym obuwiu. Rany trudno się goją, często dochodzi do infekcji i powstają owrzodzenia, co stanowi istotny czynniki ryzyka amputacji części lub całej stopy.

W przypadku gdy u osoby chorej na cukrzycę stwierdza się neuropatię i niedokrwienność w obrębie stóp, wszelkie drobne problemy stóp (np. pęcherze, modzele, nagniotki, wrastające paznokcie, palce młoteczkowate, młotkowate i szponiaste, sucha skóra, paluchy koślawe) mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania kończyn dolnych.

Oto kilka rad jak osoby chore na cukrzycę powinny pielęgnować swoje stopy:

 

Produkty polecane przez firmę Kaps:

Relax Active Gel Odour Stop Lambswool Wool

Uwaga: wkładki ocieplające z względu na przeszycia nadają się jedynie dla cukrzyków, u których nie stwierdzono neuropatii czuciowej.

 

Kopiowanie treści zawartych na stronie www.kaps.pl bez zgodny właściciela jest zabronione.