Deformacje palców stopy od II do V
(palce młoteczkowate, młotkowate, zgięte i szponiaste)

Delegliwości i profilaktyka

 

Palce młoteczkowate, młotkowate, zgięte i szponiaste są często występującymi w populacji deformacjami. Do ich powstania przyczyniają się takie czynniki jak: urazy, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, reumatoidalne i mechaniczne oraz noszenie obuwia, nieprawidłowo dopasowanego do długości stóp (zbyt krótkiego), a także obuwia na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami.

Deformacje palców prowadzą do niekorzystnych zmian w rozkładzie nacisków na podeszwowej stronie stóp i przyczyniają się do powstania modzeli na głowach kości śródstopia. Źle dopasowane obuwie (za niski czubek) wywołuje ucisk na zdeformowane palce, doprowadzając do powstania odcisków na stronie grzbietowej. W trakcie chodzenia może pojawić się ból w opuszce zdeformowanego palca, w okolicy stawu międzypaliczkowego bliższego i w miejscu głowy kości śródstopia od strony podeszwowej.

Palec młoteczkowaty - deformacja polegająca na ustawieniu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym dalszym.

Palec zgięty - deformacja polegająca na ustawieniu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym bliższym i dalszym, bez zmian w stawie śródstopno-paliczkowym.

Palec młotkowaty - zniekształcenie spowodowane przykurczem zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym bliższym ze współistniejącym niewielkim przeprostem w stawie śródstopno-paliczkowym.

Palce szponiasty - zniekształcenie spowodowane przeprostem w stawie śródstopno-paliczkowym z równoczesnym przykurczem zgięciowym stawu międzypaliczkowego bliższego i dalszego.

Dolegliwości związane z występowaniem deformacji palców II - V można złagodzić poprzez:

 

Produkty polecane przez firmę Kaps:

Relax Allevia T-Med Dropmed Support Promed Protec Tube Separator

 

Kopiowanie treści zawartych na stronie www.kaps.pl bez zgodny właściciela jest zabronione.