Zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego - Ostroga piętowa

Delegliwości i profilaktyka

 

Zapalenie rozcięgna podeszwowego objawia się bólem pięty po stronie podeszwowej, który jest najsilniejszy podczas wykonywania pierwszych kroków po odpoczynku (po wstaniu z łóżka, po dłuższym siedzeniu), następnie nieco się zmniejsza, ale powraca po dłuższym chodzeniu.

Przyczyną schorzenia są częste mikrourazy drażniące rozcięgno w okolicy guza kości piętowej. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia rozcięgna podeszwowego należą: wzmożone napięcie mięśnia brzuchatego łydki, urazy stopy i płaskostopie. Osoby otyłe oraz pracujące w pozycji stojącej są bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego kojarzone jest z ostrogą piętową – wyroślą kostną utworzoną na obciążonej części guza kości piętowej. Okazuje się, że ostrogi piętowe występują tylko u 50% osób uskarżających się na ból zlokalizowany w podeszwowej części pięty. W literaturze naukowej wskazuje się, że ostroga piętowa nie stanowi pierwotnej przyczyny dolegliwości bólowych i powstaje prawdopodobnie w wyniku przewlekłego stanu zapalnego.

Istnieją również inne przyczyny bólu odczuwanego w podeszwowej części pięty. Należą do nich między innymi:

W przypadku zapalenia rozcięgna podeszwowego wskazanym jest między innymi:

 

Produkty polecane przez firmę Kaps:

Relax Relax Shock Absorber Pecari Airflex Heelmed Focus

 

Kopiowanie treści zawartych na stronie www.kaps.pl bez zgodny właściciela jest zabronione.