Nagniotki i modzele na stopach

Delegliwości i profilaktyka

 

Nagniotki i modzele pojawiają się wskutek powtarzającego się dużego ucisku na skórę stopy, prowadzącego do nadmiernego rogowacenia naskórka.

Modzele występują przede wszystkim na podeszwowej stronie stopy, zwłaszcza pod głowami kości śródstopia. Są to większe obszary rogowacenia, o kształcie owalnym lub okrągłym i żółtawym kolorze, bez ostro zaznaczonych krawędzi. Ich tworzenie się jest związane z nieprawidłowym obciążeniem przodostopia (zwłaszcza głów kości śródstopia) wskutek takich deformacji jak: stopa wydrążona, palce młotkowate i szponiaste, bolesny paluch koślawy, szpotawość przodostopia, hipermobilność pierwszego promienia czy wydłużona druga kość śródstopia. Jedną z przyczyn powstawania modzeli jest także znaczne przeciążenie przodostopia w czasie użytkowania obuwia na wysokich obcasach.

Nagniotki (odciski) tworzą się zarówno na podeszwowej (np. pod głowami kości śródstopia) jak i grzbietowej stronie stopy (palce). Są one mniejsze od modzeli, mają okrągły kształt i dobrze zarysowane brzegi. W środku nagniotka znajduje się czop rogowy (nazywany rdzeniem lub korzeniem nagniotka) o kształcie stożka sięgającego wierzchołkiem w głąb skóry. Ucisk nagniotka powoduje dolegliwości bólowe. Noszenie nieprawidłowo dopasowanego do kształtu i wymiarów stóp obuwia (twardy, za niski i zbyt wąski czubek buta) prowadzi do powstania nagniotków.

Jak postępować w przypadku powstania modzeli i nagniotków?

  1. Jeżeli podejrzewamy powstanie nagniotków na podeszwowej stronie stopy, to należy zasięgnąć porady dermatologa ponieważ rogowacenia punktowe i brodawki stóp są do siebie podobne.
  2. Modzele i nagniotki należy usuwać na bieżąco. Na rynku znajduje się wiele preparatów zmiękczających zrogowacenia naskórka, co ułatwia samodzielne ich usuwanie. Najlepiej jednak zgłosić się do gabinetu specjalistycznej pielęgnacji stóp (gabinet podologiczny). UWAGA: osoby ze stopami cukrzycowymi nigdy nie powinny samodzielnie usuwać zrogowaceń naskórka ponieważ mogą doprowadzić do powstania trudno gojących się ran.
  3. Wskazane jest noszenie wygodnego obuwia o szerokich i odpowiednio wysokich czubkach, którego cholewki są wykonane z miękkich materiałów o dobrych właściwościach reologicznych (zdolność dopasowania się do kształtu stopy).
  4. Zaleca się użytkowanie:
    • wkładek profilaktycznych i ortopedycznych, wykonanych seryjnie lub na miarę. Odpowiednio dobrane lub ukształtowane w zależności od deformacji stóp wkładki zmniejszają duże, punktowe naciski na podeszwowej stronie stóp;
    • żelowych podkładek pod śródstopie izolujących stopy od twardego podłoża, miękkich separatorów palców, poduszeczek na odciski wykonanych z materiałów piankowych oraz rurkowych ochraniaczy palców;
    • żelowych podkładek pod śródstopie izolujących stopy od twardego podłoża, miękkich separatorów palców, poduszeczek na odciski wykonanych z materiałów piankowych oraz rurkowych ochraniaczy palców;

 

Produkty polecane przez firmę Kaps:

Protec Tube Separator Promed Allevia Relax Ballerin Carmen Ballet Active Gel Medalist

 

Kopiowanie treści zawartych na stronie www.kaps.pl bez zgodny właściciela jest zabronione.