Stopy wrażliwe

Delegliwości i profilaktyka

 

W okresie starzenia się organizmu, powstają w stopach zmiany w kształtu i wymiaru, a także pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Zjawiska te szczególnie ostro występują u kobiet. Stopy kobiece są z natury bardziej wiotkie i słabsze, niż stopy mężczyzn. Różnice pomiędzy stopą kobiecą a męską wynikają z mniej zwartych stawów, mniejszej wytrzymałości więzadeł i torebek stawowych oraz gorszej sprawności i mniejszej siły mięśni kończyn dolnych. Poza tym kobiety często chodzą w niewłaściwym obuwiu: za ciasnym, na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami, a to jest jedną z przyczyn deformacji stóp.

Nieżyjący już prof. Stanisław Piątkowski, jeden z najznakomitszych polskich ortopedów z ośrodka lubelskiego zaproponował, aby w odniesieniu do pewnych stanów czynnościowych kobiecych stóp, wprowadzić określenie "stopy wrażliwe". "Nazwa ta nie jest rozpoznaniem lekarskim, lecz odpowiada subiektywnemu odczuciu dolegliwości stóp reagujących bolesnością na twarde podłoże i niezbyt wygodne obuwie. Wprowadzenie nazwy „stopy wrażliwe” pozwala ominąć w rozmowach z kobietami drażliwą sprawę ich wieku, a także uniknąć przykrych dla laika terminów specjalistycznych (koślawość palucha, palce młoteczkowate, itp.)" stwierdza Profesor St. Piątkowski.

Liczba osób ze stopami wrażliwymi wzrasta z wiekiem. Stopy wrażliwe obserwuje się u 51 % kobiet trzydziestoletnich, u około 63 % w wieku 40 lat i u około 80 % kobiet powyżej 50 roku życia.. Skoncentrowanie się na problemach stóp kobiet nie oznacza, że z problemem wrażliwych stóp, nie borykają się mężczyźni. Jest to jednak zjawisko o dużo mniejszej skali (10-15%).

Do najczęściej spotykanych zmian w stopach wrażliwych zaliczyć można:

Możemy w skuteczny sposób zapobiegać powstawaniu zjawiska stóp wrażliwych oraz złagodzić związane z nimi dolegliwości poprzez:

 

Produkty polecane przez firmę Kaps:

Relax Anatomix Ballet Allevia

 

Kopiowanie treści zawartych na stronie www.kaps.pl bez zgodny właściciela jest zabronione.