Porady specjalisty

Porad udziela specjalista antropolog-podolog

 

 

Bożena Rajchel-Chyla

antropolog z Instytutu Przemysłu Skórzanego w Łodzi Oddział w Krakowie. W swojej codziennej pracy prowadzi szkolenia i wykonuje:

Szukasz porady? Zadaj pytanie specjaliście:


Pytania i odpowiedzi:

 

witam, chciałam dowiedzieć się czy podobne badania będą jeszcze odbywać się na terenie Warszawy lub gdzieś w mazowieckim. Dziękuję

Dzień dobry Planujemy w przyszłości przeprowadzić badania w Warszawie. Nie został jeszcze ustalony termin ani miejsce badań. Informacje podamy na naszej stronie internetowej. Najbliższe badania odbędą się w Gryfinie i Szczecinie: 11.10.2013r. - Centrum Płatek, ul. Niepodległości 28, Gryfino, w godz. 9.00-16.00, przerwa 12.30-13.00; 12.10.2013r. - Centrum Płatek, ul. Niemierzyńska 11, Szczecin, w godz. 9.00-13.; 25-26.10.2013r. - An-Med, ul. Dworcowa 16, Szamotuły; w piątek w godz. 9.00 - 16.00; w sobotę w godz. 9.00 - 13.00

Ze względu na wykonywaną pracę noszę codziennie obuwie na wysokich obcasach. Po kilku godzinach chodzenia w tych butach bolą mnie stopy zwłaszcza od spodu. Czy mogę założyć jakieś wkładki, które zmniejszą ten ból? Pozdrawiam.

Witam. Niestety chodzenie w obuwiu na wysokich obcasach powoduje znaczne przeciążenie przodostopia, deformacje stóp i ból zwłaszcza na linii stawów śródstopno-paliczkowych. W związku z tym użytkowanie tego typu obuwia powinno być jedynie okazjonalne. Proszę wypróbować wkładki i półwkładki serii Sofetti. Pozdrawiam.

Bardzo pocą mi się stopy. Słyszałem, że są jakieś wkładki, które niwelują zapach potu? Czy może mi pani coś polecić? Pozdrawiam.

Witam. Firma Kaps produkuje kilka rodzajów wkładek, które pochłaniają pot wydzielany przez stopę oraz niwelują nieprzyjemny zapach potu. Proszę wypróbować wkładek Super Active, Actifresh lub Leather Carbon. Wkładki te można kupić w sklepach internetowych lub sklepach obuwniczych. Pozdrawiam.

Kiedy powinnam kupować obuwie? Rano czy po południu?

Witam. Zasada jest następująca: przed podjęciem decyzji o zakupie butów należy zawsze je przymierzyć (obydwie półpary) i zrobić w nich kilka kroków. Obuwie należy mierzyć po południu kiedy stopy są bardziej zmęczone i opuchnięte. Pozdrawiam.

Witam. Mam haluksy i zdeformowane palce drugi i trzeci. Lekarz proponuje mi zabieg operacyjny, ale ja na razie nie podjęłam decyzji. Czy są jakieś inne możliwości zmniejszenia bólu w przedniej części stopy?

Witam. W przypadku deformacji przedniego odcinka stopy bardzo ważny jest dobór wygodnego, nieuciskającego w stopy obuwia. Proszę poszukać takiego obuwia w sklepach medycznych i rehabilitacyjno-ortopedycznych lub w sklepach obuwniczych specjalizujących się w sprzedaży obuwia na stopy wrażliwe. Od pewnego czasu pojawiły się na rynku buty z elastyczną cholewką, która dopasowuje się do deformacji palców. Można również wypróbować ortez robionych seryjnie (do kupienia w sklepach medycznych) lub na miarę w gabinetach podologicznych. Ulgę mogą przynieść również wkładki profilaktyczno-ortopedyczne. Warto zasięgnąć porady w specjalistycznym sklepie lub w gabinecie, gdzie wykonuje się badania stóp i dobiera odpowiednie wkładki gotowe lub wykonuje wkładki na miarę. Pozdrawiam.

Dzień dobry. Mam kupić dziecku jego pierwsze buciki. Na co powinnam zwrócić uwagę?

Witam. Proszę wejść na stronę http://www.ips.krakow.pl/nasza-oferta/certyfikaty-i-znaki/zdrowa-stopa/porady-dla-rodzicow.html. Tam znajdzie Pani informacje o zakupie pierwszych butów dla dziecka. Pozdrawiam.

Mam 40 lat. Odczuwam dolegliwości bólowe w środkowej części stopy, w związku z czym udałam się do ortopedy. Ortopeda stwierdził, że mam stopy płasko-koślawe i zalecił zakup wkładek na płaskostopie podłużne. Kupiłam w specjalistycznym sklepie wkładki, ale kiedy je umieściłam w butach, a następnie włożyłam do nich stopy, to okazało się, że buty są za ciasne i nie mogę w nich chodzić. Nadmieniam, że mam dosyć szerokie stopy. Proszę o radę.

Dzień dobry. Włożenie wkładek do butów powoduje zmniejszenie ich wymiarów wewnętrznych. Wkładki o grubości 3 mm zmniejszają wymiary obuwia o jedną tęgość. Jeżeli wszystkie Pani buty są tak dopasowane do stopy, że nie ma już miejsca na wkładki, to powinna Pani poszukać cieńszych wkładek lub kupić nowe obuwie. Proszę zawsze przymierzać obuwie w sklepie po włożeniu do niego wkładek. Pozdrawiam.

Dzień dobry. Bardzo lubię chodzić w balerinach na płaskim obcasie, ale podczas dłuższego chodzenia odczuwam ból pięty. Co powinnam zrobić?

Witam. Baleriny są wykonane na bardzo cienkich podeszwach, które nie izolują stopy od twardego podłoża. W czasie chodzenia następuje cykliczne uderzanie pięty o twarde podłoże i powstają mikrowstrząsy. Dlatego też proponuję zakup podpiętków żelowych lub silikonowych, które będą pełniły rolę "amortyzujących poduszek ochronnych pięt". Zanim podejmie Pani decyzję o zakupie podpiętków proszę sprawdzić w sklepie czy po ich włożeniu do butów cholewka w części piętowej dobrze trzyma stopę (czy pięta nie wypada z buta w czasie chodzenia). Pozdrawiam.

Dzień dobry, proszę o informację o możliwości skorzystania z badań stóp. Pozdrawiam

Dzień dobry Pani Z jakiej jest Pani miejscowości? Najbliższe badania odbędą się w Warszawie w dniach 23 - 24 sierpnia. Następne badania: 13.09.2013r. Słupca, Apteka Pod Złotą Wagą ul. Traugutta 7D, badania w godz. 9.00-16.00, w tym przerwa około godz. 12.30. 14.09.2013r. Września, Sklep Medyczny Focus ul. Słowackiego 2, badania w godz. 9.00-13.00. Pozdrawiam